Dandy Kratochvílová PDF Tisk Email

Na začátku v roce 1986 bylo přání udělat pro své děti malý betlém a originální vánoční ozdoby. Žila jsem tehdy v Modre u Bratislavy, kde má hrnčířství více než staletou tradici. Proto bylo snadné při výběru materiálu sáhnout po hlíně. Přesto začátky samotné práce už tak snadné nebyly. Před tím jsem nikdy s hlínou nepracovala ani nenavštěvovala žádné výtvarné kurzy a má původní profese geologa mi také žádnou pomocí nebyla. Vždy mě však okouzlovaly obrázky Mikoláše Alše, Josefa Lady či Jána Hály. Proto jsem pro inspiraci sáhla do knih s jejich ilustracemi, které ve mně vždy navodily pocit klidu a pohody dávno minulých časů.

Po prvních velmi neumělých pokusech se však podařil první ptáček, ovečka, pasáček a pak i celý betlém. Hlína si mě zkrátka sama časem uhnětla. Ale bez praktických rad a zkušeností zručného keramika bych se v začátcích neobešla. Tady patří můj velký dík dnes už bohužel nežijící keramičce paní Evě Barčíkové z Modry a jejímu synovi Michalovi. Ti mi pomohli obejít mnoho slepých uliček a povzbuzovali mě k další práci.

Dnes po 25 letech nabírání zkušeností je pro mě stále práce s hlínou a barvami dobrodružstvím a vždy se najde něco,co mě zaskočí. Hlína mě nepřestává překvapovat, co všechno se z ní dá vytvořit a jakou spoustu keramických postupů jsem ještě nevyzkoušela a neznám.

Aktualizováno Úterý, 28 Prosinec 2010 16:10